Pozycjonujący BLOX

Wpis

środa, 20 kwietnia 2011

Kilka słów o kamieniu polnym

Przed wieloma tysiącami lat, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, wielkie lody z północy ruszyły na południe zabierając ze sobą wszystko to co napotkały po drodze, w tym potężne ilości przeróżnych granitów, wapieni i innych skał mineralnych. W trakcie tego procesu, cały ten materiał był przetwarzany i obrabiany przez siły natury, czego rezultatem dziś są kamienie i głazy o najróżniejszych formach, kształtach i kolorach.

Dobrym przykładem efektu końcowego tego procesu jest kamień polny, inaczej zwanym otoczakiem, który nie jest niczym innym jak otoczonym przez lodowiec granitem skandynawskim.  Związku z tym otoczak polodowcowy występujący w północnej Polsce, który jest ewenementem na skalę światową, stanowi swoisty przegląd wszystkich skandynawskich kopalni granitu.

Już w średniowieczu, kamień polny stanowił idealny materiał budowlany. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, kamień polny cięty i kamień polny łupany był na przykład wykorzystywany w dużych miastach przy budowie dróg brukowych, zwanych również kocimi łbami. Kamień polny jaki i głazy były również niezastąpiony przy budowie podwalin zamków, murów obronnych i granicznych, oraz wszelkich fasad i fos.

W dzisiejszych czasach kamień polny jest używany w bardzo wielu dziedzinach. Otoczak polodowcowy jest przede wszystkim wykorzystywany jako wyjątkowy kamień do ogrodu, jednakże i w architekturze wnętrz ma on swoje unikatowe zastosowanie.

Niepowtarzalne rzeźby, fontanny, ogrodzenia, kamienne podłogi, kominki, płyty nagrobne, tarasy oraz inne elementy dekoracyjne – to wszystko można z łatwością wyczarować, jak by się zdawało, z niepozornego materiału jakim jest kamień polny.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
pozycjonujacy
Czas publikacji:
środa, 20 kwietnia 2011 23:55

Polecane wpisy